AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog Porady

FILTRY DO MASZYN ROLNICZYCH I CIĄGNIKÓW

FILTRY DO MASZYN ROLNICZYCH I CIĄGNIKÓW

Każda maszyna, która jest napędzana silnikiem benzynowym, gazowym lub wysokoprężnym potrzebuje filtrów. Filtry do urządzeń specjalnych są stosowane wszędzie – w różnych urządzeniach technicznych.
Nowoczesne maszyny rolnicze i nie tylko, ale także drogi, budowy, podnoszenia i innych urządzeń specjalnych jest skomplikowany i kosztowny mechanizm, który wymaga wysokich umiejętności do zarządzania. Każdy model maszyny zawiera setki litrów paliwa, oleje techniczne i płyny o różnym przeznaczeniu, a także powietrze, a nawet gazy, które zapewniają wydajność maszyny i komfort pracy operatora.

Wymagania dotyczące płynów, powietrza i gazów są tak surowe, że każda koparka, spychacz czy traktor jest wyposażona w kilka produktów do skutecznego oczyszczania oleju napędowego, wody i powietrza, które ze względu na charakter pracy mają ograniczoną żywotność. Każdy filtr do urządzeń specjalnych ma określony cykl pracy, po zakończeniu którego musi zostać wymieniony. W przeciwnym razie istnieje ryzyko obniżenia wydajności maszyny, a nawet jej awarii, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

Dlatego osoby odpowiedzialne za eksploatację maszyn specjalnych muszą nie tylko dokonywać regularnych przeglądów filtrów o różnym przeznaczeniu, ale także posiadać pewien zapas tych produktów i być w stałym kontakcie z firmami specjalizującymi się w sprzedaży filtrów do maszyn specjalnych.

Rodzaje filtrów do urządzeń specjalnych

Nie licząc specjalnych elementów filtracyjnych, odpowiedzialnych za oczyszczanie płynów w nagrzewnicach kabinowych i innych substancji w węzłach niektórych modeli maszyn rolniczych i ciągników, znajdujących się w nowoczesnych maszynach, filtry dzielą się na trzy główne rodzaje:

  • Filtry paliwa – przeznaczone do oczyszczania paliwa przed jego wprowadzeniem do silnika spalinowego.
  • Filtry oleju – służą do oczyszczania olejów technicznych, które stosowane są w silnikach spalinowych oraz w różnych zespołach i jednostkach maszyn.
  • Filtry powietrza – przeznaczone są do oczyszczania powietrza dostarczanego do chłodzenia silnika maszyn rolniczych i ciągników.

Oryginalne i nieoryginalne filtry do urządzeń specjalnych

Obecnie rynek oferuje filtry do urządzeń specjalnych produkowane przez jednostki strukturalne producentów maszyn rolniczych oraz elementy filtracyjne, których produkcja odbywa się w zakładach firm zewnętrznych na zlecenie producentów. Firmy zajmujące się sprzedażą filtrów do urządzeń specjalnych pozycjonują swoje produkty w następujący sposób

  • Oryginalne filtry do urządzeń specjalnych – wysokiej jakości produkty, które są idealnie kompatybilne z maszynami głównego producenta. Charakteryzują się one długą żywotnością i niską awaryjnością, a także bardzo wysokim kosztem, zazwyczaj instalowane są na linii montażowej oraz podczas serwisu gwarancyjnego maszyn rolniczych i ciągników;
  • Filtry licencjonowane OEM – w pełni identyczne z filtrami oryginalnymi, w rzeczywistości są to filtry oryginalne, są jedynie zapakowane pod marką producenta filtrów. Jedyną różnicą jest opakowanie i branding. Mają one dłuższą żywotność i niski wskaźnik wad, a także wysoki koszt, który jest nieco niższy niż ten oferowany przez producenta maszyn rolniczych i ciągników.
  • Nieoryginalne filtry, lub jak się je nazywa “Aftermarket”, są produktami wysokiej jakości, które są dobrze kompatybilne z maszynami tych producentów, do których są przeznaczone. Charakteryzują się one długą żywotnością i niską awaryjnością, a także atrakcyjniejszą ceną niż oryginalne lub OEM wkłady filtracyjne.
  • Produkty podrabiane – podróbki produkowane głównie w fabrykach azjatyckich. Są one podobne do filtrów oryginalnych lub OEM. Różnią się odcieniem koloru, brakiem galagów, jakichkolwiek oznaczeń na opakowaniach, partnumerów drukowanych zwykłą farbą, ale nie grawerowanych czy stemplowanych. Mają one bardzo niską cenę, wysoki wskaźnik wad i nie są przeznaczone do instalacji. Zaleca się powstrzymanie od ich zakupu.

Specjaliści z AgroMalibu24 doradzą Państwu i pomogą dobrać odpowiednie filtry do ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. Uchronią Cię one przed zakupem podrobionych produktów.