AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog

Polska obiecuje Ukrainie pomoc w eksporcie zboża po rosyjskim demarche

Polska obiecuje Ukrainie pomoc w eksporcie zboża po rosyjskim demarche

Polska wraz z Unią Europejską jest gotowa pomóc Ukrainie w eksporcie zboża po tym, jak Rosja ogłosiła w sobotę zawieszenie udziału w “umowie zbożowej”.

Według Europejskiej Prawdy zostało to ogłoszone w niedzielę przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

„Decyzja Rosji o wstrzymaniu Inicjatywy Zboża Czarnomorskiego jest kolejnym dowodem na to, że Moskwa nie chce przestrzegać żadnych umów międzynarodowych. Polska wraz ze swoimi partnerami z UE jest gotowa do dalszej pracy na rzecz Ukrainy i tych, którzy potrzebują przetransportować niezbędne towary” , podało ministerstwo na Twitterze.

Przypomnijmy, 29 października Rosja ogłosiła, że ​​zaprzestaje udziału w realizacji „porozumienia zbożowego”, nazywając ataki na okręty wojenne w Zatoce Sewastopolu aktem terrorystycznym. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej stwierdziło, że celem ataku w Zatoce Sewastopolskiej stały się okręty Floty Czarnomorskiej, które rzekomo były zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa korytarza zbożowego.

ONZ skomentowała, że ​​jest „w kontakcie” z władzami rosyjskimi po doniesieniach o wycofaniu się z inicjatywy. Z kolei UE i USA wezwały Federację Rosyjską do wznowienia udziału w „porozumieniu zbożowym”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba zauważa, że ​​atak na rosyjskie statki w zatoce okupowanego Sewastopola był tylko pretekstem dla Moskwy do wycofania się z „umowy zbożowej”, ponieważ kroki mające na celu jej zerwanie rozpoczęły się na długo przed tym.

Warto zauważyć, że „umowa zbożowa” miała się zakończyć w listopadzie, a Rosja zagroziła wycofaniem się z umowy, jeśli jej żądania nie zostaną spełnione.