AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog

Pierwsze polskie czereśnie i maliny są już w sprzedaży. Wyjaśniliśmy, że ceny malin są niższe niż w ubiegłym roku, a wiśni i czereśni półtora raza droższe.

Pierwsze polskie czereśnie i maliny są już w sprzedaży. Wyjaśniliśmy, że ceny malin są niższe niż w ubiegłym roku, a wiśni i czereśni półtora raza droższe.

Pierwsze partie lokalnie produkowanych malin i czereśni trafiły do sprzedaży w Polsce, podała firma EastFruit powołując się na Freshmarket. Tegoroczny sezon sprzedaży tych owoców rozpoczął się o tydzień szybciej niż poprzedni.

Bardziej korzystne warunki pogodowe na wiosnę

Plantatorzy winorośli przypisują wcześniejsze rozpoczęcie sezonu wiśniowego korzystniejszym warunkom pogodowym panującym tej wiosny.

Jednocześnie rok temu ceny sprzedaży czereśni w małym hurcie wynosiły 19,00 zł/kg (4,39 USD/kg), a obecnie 30,00 zł/kg (6,92 USD/kg), czyli średnio 1,5 raza drożej niż w pierwszych dostawach tych owoców pestkowych w ubiegłym roku. Na polskim rynku jest również znaczna ilość wiśni z importu. I tak ceny sprzedaży owoców importowanych wynoszą 18,00-24,00 PLN/kg (4,15-5,54 USD/kg) w przypadku owoców pestkowych z Węgier i Serbii oraz 30,00 PLN/kg (6,92 PLN/kg) w przypadku owoców wyprodukowanych w Grecji. Są też oferty na produkty importowane z Włoch, ale tu ceny sięgają 50,00 zł/kg (11,54 USD/kg).

Ceny malin są zaskakująco niskie.

Jeszcze bardziej “interesująca” jest sytuacja ze sprzedażą pierwszych partii lokalnych malin. Dzisiaj cena sprzedaży w tym segmencie została ogłoszona na poziomie 40,00 zł/kg (9,23 USD/kg), co jest zaskakująco niską ceną, biorąc pod uwagę zeszłoroczny początek sezonu i tegoroczne oczekiwania plantatorów. Na początku czerwca 2021 r. pierwsze ceny malin wynosiły 60 zł/kg (13,85 USD/kg)!

Rok temu przedział cenowy dla malin na początku czerwca wynosił 50,00-65,00 zł/kg (11,54-15 USD/kg), co oznacza, że tegoroczny sezon rozpoczyna się od stosunkowo niskich cen, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę gwałtowny wzrost kosztów w tym segmencie. Z drugiej strony należy pamiętać, że ubiegły rok był sezonem niedoboru malin w całej Europie. Dla porównania, ceny malin na początku czerwca 2020 r. – Wynosiły one 28,00-34,00 PLN/kg (6,46-7,85 USD/kg).

Należy dodać, że w tym roku na polskim rynku jest stosunkowo niewiele malin z importu. Powodem są dość wysokie ceny. W Hiszpanii, pomimo szczytu sezonu na owoce, ceny malin są o około 30% wyższe niż rok temu.