AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog Porady

Części. Oryginalne lub z rynku wtórnego. Co jest lepsze?

Części. Oryginalne lub z rynku wtórnego. Co jest lepsze?

Wybór części zamiennych to cała nauka z wieloma sztuczkami. Poszukiwania zajmują dużo czasu. Dlatego zalecamy powierzenie poszukiwania części zamiennych profesjonalistom, naszym ekspertom od wyszukiwania i doboru części zamiennych do maszyn rolniczych. Jeśli jednak zdecydujesz się spróbować znaleźć części we własnym zakresie, poniższe wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy na kosztach eksploatacji:

SZUKANIE ALTERNATYWY

Jeśli gwarancja na ciągnik lub maszynę rolniczą wygasła. Nie ma sensu udawać się do oficjalnego dealera po części zamienne. W takim przypadku warto znaleźć alternatywę, która nie jest gorsza jakościowo od oryginału, a bardzo często przewyższa jakością nawet oryginalne części.

ORYGINALNE I Z RYNKU WTÓRNEGO.

Zakłady produkujące maszyny rolnicze to najczęściej montownie, które zbierają maszyny z podzespołów i części zamiennych produkowanych przez innych producentów, według zamówień i rysunków producentów maszyn rolniczych i ciągników.
W procesie odbioru komponentów, dział kontroli jakości producenta testuje części i umieszcza je w marce fabrycznej, a następnie pakuje części w oryginalne opakowania.

Po kilku latach produkcji producent pozwala swoim dostawcom oferować do wolnej sprzedaży te same części, które były dostarczane na linię montażową, ale pod własną marką – na opakowaniach znajduje się znak Original Equipment Manufacturer (OEM).

Producent stara się również zarabiać na częściach zamiennych i materiałach eksploatacyjnych w okresie gwarancji na maszyny rolnicze i ciągniki. Producent dolicza znaczną marżę do ceny swojego dostawcy komponentów i oferuje klientowi oryginalne części zamienne w okresie gwarancyjnym pod groźbą wyłączenia sprzętu z gwarancji w przypadku zastosowania nieoryginalnych części zamiennych. Dlatego lepiej jest kupować części zamienne po okresie gwarancji na sprzęt lub na własne ryzyko.

Na przykład producenci wkładów filtracyjnych Fleetguard i Donaldson są dostawcami dla takich producentów OEM jak Perkins, Cummins, John Deere i innych.
John Deere i Cummins, na przykład, również kupują zawory paliwowe od Bosh, mają turbosprężarki Garret i wtryskiwacze Lukas.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zazwyczaj nie ma rzeczywistej różnicy w tych częściach, z wyjątkiem wyglądu zewnętrznego (kolor, numer katalogowy, opakowanie). Ceny części “aftermarketowych” są co najmniej 20-30% niższe od oryginalnych.

Tak więc zakup części zamiennych pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń w okresie pogwarancyjnym bez uszczerbku dla ich niezawodności i trwałości.

Z tego powodu, nawet kupując części, które nie są w oryginalnym opakowaniu, można zaoszczędzić część budżetu. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, która część zamienna jest odpowiednia dla Twojego ciągnika lub maszyny rolniczej.

ALTERNATYWA.

W Europie i Azji wiele fabryk produkujących części działa na zasadzie kopiowania wielkości i wyglądu oryginalnych części i samodzielnie opracowuje wnętrze. Sądząc po doświadczeniu, części te są wysokiej jakości i dają własną gwarancję, odpowiednio, umieścić własne oznaczenia na opakowaniu.

PACZKI.

Niektóre firmy nie produkują części zamiennych samodzielnie, lecz skupują produkty różnych producentów i sprzedają je pod własną marką, pakując części we własne pudełka (beczki, worki). Kontrola jakości jest również ich własna. Swoją działalnością “przepakowywacze” nie wprowadzają zamętu na rynek, a wręcz przeciwnie – porządkują go. Ponieważ zamiast kilku firm i różnych pudełek klient widzi jedną markę i jeden standard, który gwarantuje jakość części. Przepakowywacze” starają się trzymać swojej marki – w przeciwnym razie nie ma sensu takie brandowanie. Jeśli sprzedawca daje gwarancję, to można używać takich części.

FAŁSZERSTWO.

Jest to produkt wytwarzany przez nieznanego producenta z wykorzystaniem oznaczeń i opakowań znanej marki. Takie części zamienne są zazwyczaj wykorzystywane przez pozbawionych skrupułów sprzedawców używanych maszyn rolniczych. Kupują używane i zepsute maszyny rolnicze i ciągniki, które mają pewne wady, a następnie z pomocą swoich mechaników, którzy często nie są najbardziej wykwalifikowani, montują podprodukty do ciągnika.


Zakup tego typu części jest bardzo niebezpieczny dla konsumenta, gdyż awaria tej części może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń i przestojów maszyn rolniczych. Dlatego, jeśli cena części zamiennej jest podejrzanie niska, a jej opakowanie jest wątpliwe (niewyraźne kolory, błędy w napisach), unikaj tej części.

FAŁSZERSTWO,
Gumowa uszczelka wypada i jest łatwo dostępna.
MOŻE BYĆ UŻYTE
Uszczelka jest dobrze dopasowana i jest oznaczona na uszczelce.

4 KROKI DO EKONOMICZNEGO WYBORU NOWYCH CZĘŚCI ZAMIENNYCH DO CIĄGNIKÓW I MASZYN ROLNICZYCH:

  1. SELEKCJA. Części od autoryzowanego sprzedawcy są często kilkakrotnie droższe niż części nieoryginalne.
  2. PORÓWNANIE CEN RÓŻNYCH SPRZEDAWCÓW. Pamiętaj, aby porównać ceny co najmniej 2-3 sprzedawców, cena może różnić się o jednego, a część zamienną o 10-15 procent.
  3. KUPUJ OD NIEAUTORYZOWANYCH DEALERÓW. Jeśli szukasz oryginalnych części lub części OEM do swoich maszyn rolniczych. Często oficjalni dealerzy są zmuszeni przestrzegać zalecanych cen. A nieautoryzowani dealerzy mogą i często dokonują dumpingu na rynku.
  4. SKONTAKTUJ SIĘ Z AGROMALIBU24.pl, naszym ekspertem w doborze części zamiennych, po otrzymaniu zgłoszenia. Sprawdza i analizuje wiele katalogów giełdowych. A także szukanie najbardziej optymalnych cen i terminów dostaw. Po przetworzeniu zamówienia nasi menedżerowie skontaktują się z Tobą, oferując różne opcje. Podejmujesz decyzję na korzyść tej lub innej opcji.