AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog

Polscy producenci przygotowują się do Agro Show: Co szykuje Mandam?

 Mandam zaprezentuje rozszerzoną wersję brony talerzowej

Począwszy od 22 września, Bednary będą gościć użytkowników i entuzjastów maszyn rolniczych z całej Polski na trzydniowym wydarzeniu. Jak to zwykle bywa, jest to doskonała okazja do zaprezentowania nowych produktów. Czego możemy spodziewać się po Mandam, jednym z czołowych polskich producentów?

Podczas tegorocznego wydarzenia gliwicka firma zaprezentuje swoją inauguracyjną ofertę w zakresie uprawy kukurydzy, wraz z niezwykłym ulepszeniem brony talerzowej GAL i zaktualizowaną wersją wału Cambridge MCB. Stoisko Mandam zostanie ustawione wzdłuż głównej alei targowej, w sąsiedztwie pasa startowego i będzie połączone z firmą Korbanek.

Kultywator do kukurydzy Mandam

Cornman 5-sekcyjna jest przeznaczona do wczesnowiosennego spulchniania gleby
Cornman 5-sekcyjna jest przeznaczona do wczesnowiosennego spulchniania gleby

W nadchodzącym roku 2024 Mandam ma rozpocząć produkcję pielników. Inauguracyjnym dodatkiem do tej linii będzie Cornman, zaprojektowany specjalnie do mechanicznego zwalczania chwastów na polach kukurydzy.

Producent jest przekonany, że technologia ta oferuje znaczące korzyści dla upraw. Dzięki mechanicznemu usuwaniu chwastów korzenie roślin zyskują lepszy dostęp do powietrza i wody. Osiąga się to poprzez rozbijanie skorupy gleby i skuteczne zwalczanie chwastów w przestrzeniach między rzędami upraw.

W swojej konstrukcji Cornman posiada solidną ramę, która wspiera zawieszone sekcje robocze. Zastosowanie sprężyn napinających dla każdej jednostki zwiększa ich nacisk na glebę, co prowadzi do poprawy wydajności. Regulacja odległości między rzędami w zakresie od 45 do 80 cm pozwala zminimalizować potencjalne uszkodzenia roślin.

Dzięki 65-centymetrowemu prześwitowi pod ramą, pielnik gwarantuje wystarczający prześwit na polach kukurydzy. Regulacja rozstawu rzędów jest wygodna, ponieważ polega na przesuwaniu elementów na ramie. Gama kultywatorów obejmuje różne typy sekcji roboczych, które można wymieniać w zależności od fazy wzrostu kukurydzy. Płyty osłonowe zapewniają dodatkową ochronę roślin.

Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w gumowe koła stabilizujące. Koła te zapewniają dodatkową pomoc w utrzymaniu kultywatora w rzędach i zapewniają odpowiednią głębokość spulchniania gleby.

GAL XL – brona talerzowa dla wymagających klientów

Brona GAL XL o szerokości 7,5 metra została poddana modyfikacjom dostosowanym do pracy na rozległych polach. To dostosowanie umożliwia szybkie pokrycie znacznych obszarów w krótkim czasie. Obecność dwóch kół jezdnych o średnicy 62 cm zapewnia stabilność i ułatwia płynne manewrowanie maszyną, nawet na nierównym terenie.

Zachowanie optymalnego odstępu 100 cm między belkami talerzowymi zapewnia równomierne obciążenie talerzy i równomierną obróbkę gleby na całej szerokości maszyny. Hydrauliczna regulacja głębokości roboczej wałów HRGP, dostępna w standardzie, ułatwia dostosowanie głębokości orki do zmiennych warunków glebowych. Mechanizm ten zwiększa precyzję i wydajność orki.

Podstawowym elementem roboczym brony talerzowej są talerze o średnicy 56 cm. Talerze te odgrywają kluczową rolę w drobnym rozdrabnianiu gleby, ułatwiając lepsze wchłanianie wilgoci i przyspieszając rozkład resztek roślinnych. Proces ten znacznie zwiększa gotowość pola do siewu, co w konsekwencji pozytywnie wpływa na wydajność upraw.

Cechą wyróżniającą GAL XL jest trzyczęściowa składana rama, ułatwiająca transport i przechowywanie. Maszynę można wygodnie rozłożyć na mniejsze elementy, co upraszcza przemieszczanie między polami i oszczędza miejsce po zakończeniu sezonu zbiorów. Jej wały uprawowe są również podzielone na trzy sekcje, obsługiwane przez różne siłowniki niezależne od układu hydraulicznego skrzydeł roboczych.

Maszyna ta będzie oferowana w szerokościach roboczych od 4 do 7,5 m.

MCB SWING – wał Cambridge w nowej odsłonie

Dzięki zastosowaniu zawiasów w środkowym segmencie bocznych skrzydeł, wał lepiej dopasowuje się do konturów pola, dostosowując się do jego kształtu. Wały MCB Swing będą dostępne w rozmiarach od 4,5 do 8,0 metrów. Są one standardowo wyposażone w żeliwne koła o średnicy 525 mm. Maszyny zachowują szerokość transportową poniżej 3 metrów.

Akcesoria Mandam warte uwagi

Talerz RZ Wykonany z gatunkowej blachy borowej
Talerz RZ Wykonany z gatunkowej blachy borowej o grubości 5mm jest dostępny w średnicach 560mm i 610mm

Oprócz wprowadzenia nowych maszyn, producent rozszerza swoją ofertę akcesoriów. Wśród nich jest talerz RZ z przeprojektowanym krojem dostosowanym do bron talerzowych GAL i TAL. Posiada wydłużoną, bardzo ostrą krawędź tnącą, promieniowe żebra i regulowaną twardość.

Cechy te gwarantują bardzo wydajne cięcie resztek pożniwnych, efektywną pracę na różnych głębokościach od 3 do 15 cm oraz wyjątkową trwałość i odporność na zużycie mechaniczne. Dodatkowo, na stoisku wystawowym, odwiedzający mogą zapoznać się z nowymi opcjonalnymi łożyskami segmentowymi do dysków. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na bezproblemowy montaż piast we wszystkich bronach talerzowych Mandam GAL.

W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników kultywatorów TOP i SPEC HD, Mandam wprowadza do swojej oferty hydrauliczną regulację przedłużenia talerzy konturowych. Ten dodatek służy jako kluczowy element w osiągnięciu kompleksowej regulacji parametrów roboczych maszyny, obejmującej zarówno regulację głębokości, jak i szerokości.

Piasta segmentowa LIPKA
Piasta segmentowa LIPKA