AgroMalibu24.pl to portal informacyjny, za pośrednictwem którego można kupić części i akcesoria do ciągników i maszyn rolniczych
Blog Porady

Finansowanie fabryczne dla fabryk ciągników rolniczych – co muszę wiedzieć?

Finansowanie fabryczne dla fabryk ciągników rolniczych – co muszę wiedzieć?

Finansowanie fabryczne dla ciągników rolniczych – co muszę wiedzieć? W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje na ten temat. W ten sposób dowiedzą się Państwo, czy ta metoda finansowania jest dla Państwa odpowiednia i czy pomoże Państwu w zakupie nowych maszyn rolniczych.

Wielu rolników ma problem z zakupem nowych ciągników rolniczych, gdyż ceny tych maszyn zazwyczaj przekraczają roczne dochody gospodarstwa. Dlatego muszą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w banku z wysokim oprocentowaniem. Innym rozwiązaniem jest zakup używanego ciągnika, ale może on nie spełniać pewnych wymagań i niesie ze sobą pewne ryzyko. Często stosowanym rozwiązaniem i bardziej opłacalnym krokiem jest finansowanie fabryczne ciągników rolniczych, oferowane przez wiele firm zajmujących się sprzedażą maszyn rolniczych. Coraz więcej rolników decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ zapewnia ono szybki i łatwy dostęp do nowego ciągnika rolniczego. Co zatem warto wiedzieć o finansowaniu fabrycznym ciągników rolniczych?

Na czym polega finansowanie fabryczne ciągników rolniczych?

Krótko mówiąc, można założyć, że powinny powstać dwa podmioty. Organizacja dostarczająca kapitał i organizacja dostarczająca sprzęt, np. ciągnik rolniczy. Najczęściej organizacją finansującą (dostarczającą kapitał) jest bank lub wyspecjalizowana firma leasingowa. Producent maszyn rolniczych zawiera z finansującym umowę, w której najczęściej określa warunki swojego udziału w finansowaniu maszyn.

Innymi słowy, płaci on za tę transakcję dodatkowe pieniądze, tak że oferta finansowania fabryki jest ostatecznie najbardziej opłacalna. W ten sposób obejmuje interes końcowego nabywcy. Nabywca, korzystając z warunków oferty, zawiera z finansującym umowę finansowania i może korzystać z nowego sprzętu.

Finansowanie fabryczne ciągników rolniczych jest formą zakupu maszyn przy bezpośrednim wsparciu finansowym producenta/importera/dystrybutora na promocyjnych warunkach. W zakresie działań marketingowych jest to tzw. usługa promocji sprzedaży.

W zależności od stopnia zainteresowania finansowego firmy, warunki promocji mogą być bardzo różne. Tak zwane “Prawdziwe 0%” – czyli zero procent odsetek, brak prowizji, zniżki na ubezpieczenia. Wszystko zależy od tego, jaki typ oferuje producent ciągników rolniczych. Wiele firm oferuje różne opcje finansowania, aby spełnić oczekiwania rolników.

W jaki sposób finansowanie fabryczne ciągników rolniczych pomaga rolnikom?

Ten sposób płatności daje rolnikowi możliwość zakupu prawie każdego ciągnika rolniczego (w ramach posiadanych środków finansowych) bez większych formalności i na korzystnych warunkach. Przedstawiciel firmy finansującej zazwyczaj zwalnia rolnika z wszelkich formalności. W zależności od firmy, procedura zawierania umowy sprzedaży może trwać do kilku dni roboczych. Szybki serwis oznacza, że nowy sprzęt może być zaplanowany w stosunkowo krótkim czasie i jest objęty pełną gwarancją. Warto również zwrócić uwagę, że wiele firm korzysta z dodatkowej opcji płatności w ratach. Czasami zdarza się, że z przyczyn losowych mamy ograniczoną zdolność do terminowej zapłaty, wtedy można przesunąć płatność na dogodny termin bez ponoszenia innych kosztów. Dodatkowo dużym plusem jest to, że niektóre firmy nie wymagają od rolnika wkładu własnego. Ta opcja otwiera drzwi do jeszcze szerszego grona odbiorców i często jest skuteczną alternatywą dla dotacji z PROW.

Krótko o finansowaniu fabryki ciągników rolniczych

Pierwszym kluczowym elementem jest wybór marki i typu ciągnika rolniczego, którym zainteresowany jest rolnik. Następnie dealer przygotowuje ofertę sprzedaży ciągników rolniczych i składa propozycję finansowania fabryki ciągników rolniczych. Jeśli na tym etapie spełnione są wszystkie oczekiwania rolnika, najczęściej następuje już dalszy kontakt z przedstawicielem firmy finansującej transakcję. Omawiane są konkretne warunki płatności i szczegóły kontraktu. Po zaakceptowaniu warunków płatności, sprawa jest przekazywana do firmy leasingowej, która udziela pożyczki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich dokumentów, na podstawie których zostanie podjęta ostateczna decyzja. Po zatwierdzeniu całego procesu, co może trwać do kilku dni roboczych, rolnik zawiera umowę i odbiera nowy ciągnik.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele form finansowania nowego sprzętu rolniczego. Jest to często jedyny sposób, aby stać się właścicielem fabrycznie nowego ciągnika rolniczego. Niektóre formy finansowania, takie jak finansowanie fabryczne, są jednym ze sposobów zapłaty za zakupiony nowy ciągnik rolniczy. Jest to atrakcyjna forma, ponieważ pozwala rolnikowi na wybór pomiędzy ryzykiem związanym z zakupem ciągnika używanego a nowego z gwarancją producenta, przy zachowaniu bardzo atrakcyjnych warunków finansowania inwestycji. Finansowanie fabryczne ciągników rolniczych zmniejsza obawy o zbyt wysokie koszty nowych inwestycji, gdyż często oparte jest na promocyjnych warunkach finansowych. Najczęściej są to brak konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów, brak prowizji lub zaliczki, zerowe oprocentowanie, wydłużone raty oraz dogodne zasady zwrotu podatku VAT.