Niezastąpiony boczek

Niezbędny składnik wielu tradycyjnych dań, boczek doceniany jest także w nowoczesnej kuchni. Surowy, parzony czy wędzony, wykorzystywany jest jako dodatek bądź główny element posiłku. Mimo narastającej mody na wegetarianizm, boczek wciąż ma wielu wiernych zwolenników, doceniających jego charakterystyczny aromat i niepowtarzalny smak.

Zdrowy i smaczny

Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka i niezbędnych człowiekowi aminokwasów. Zwłaszcza wyroby pochodzące z ekologicznych, certyfikowanych źródeł stanowią idealny przykład zdrowej, naturalnej żywności. Dzięki dużemu wyborowi, konsument może wybierać pomiędzy boczkiem surowym a przyrządzonym na wiele różnych sposobów. Na dziale mięsnym można go nabyć w formie nieprzetworzonej; jest wówczas idealnym dodatkiem do dań obiadowych, takich jak zupy, sosy, zapiekanki czy pieczenie. Jest układany na dnie naczyń jako źródło tłuszczu, przekładany z innymi składnikami w celu nadania smaku, czy umieszczony na samym wierzchu jako chrupiące nakrycie. Niezastąpiony element bigosu, zaś podsmażony sprawdza się jako dodatek  do jajecznicy.

Wybierając boczek parzony, surowy wędzony czy mocno wędzony, otrzymujemy produkt wstępnie obrobiony. W zależności od receptury, może być marynowany, przyprawiony różnymi mieszankami ziół, oraz wędzony dymem pochodzącym z różnych gatunków drzew liściastych. Dzięki temu, można wykorzystać go zarówno w daniach obiadowych, przystawkach, sałatkach oraz przekąskach. Zwłaszcza boczek wędzony cieszy się popularnością jako element zrazików, koreczków i małych kanapek, tak popularnych podczas rodzinnych spotkań.

Tradycyjnie i ekologicznie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów boczku pochodzącego z niewielkich, rodzinnych gospodarstw. Jest to ważne ze względu na stosowanie w nich nieinwazyjnych metod hodowli trzody, oraz rezygnacji z dodawania do pasz szkodliwej chemii. Wyroby ekologiczne nie są sztucznie nasączane w celu zwiększenia wagi. Ma to bezpośrednie przełożenie na smak boczku. Produkowany z mięsa najwyższej jakości, zaprawiany tradycyjnymi, autorskimi przyprawami, stanowi często prawdziwy rarytas.

Zwolennicy naturalnej żywności doceniają nie tylko ogromne walory zdrowotne i smakowe boczku, ale także wpływ, jaki jego produkcja ma na rozwój lokalnych rynków. Korzystając z usług niewielkich, rodzinnych firm, pomaga się w podtrzymaniu wielu tradycyjnych rozwiązań. Szczególnie ważne dla nas, konsumentów, jest zachowanie receptur sprawiających, że boczek smakuje tak, jak zapamiętaliśmy z dzieciństwa.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com