Dlaczego warto kupować naturalną żywność?

Żywność naturalna cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się w niedalekiej przyszłości odwrócić. Ludzie będą sobie zapewne coraz bardziej zdawać sprawę z tego, jak ogromnie ważne jest zdrowe odżywianie i w związku z tym koncentrować się na kupowaniu niemodyfikowanych produktów spożywczych.

Zdrowa żywność a ekologiczna żywność

Choć te określenia brzmią podobnie i zdają się być synonimami, zdrowa żywność to nie to samo co ekologiczna żywność. Określenie “zdrowa żywność” jest ogólne – wywodzi się z technik marketingowych i ma przede wszystkim zachęcić do zakupu danego produktu. “Żywność ekologiczna” natomiast, to żywność, która posiada specjalny certyfikat poświadczający, że została wyprodukowana z zachowaniem podwyższonych norm jakości.

Jak wygląda produkcja naturalnej żywności?

Coraz więcej artykułów spożywczych to artykuły w wysokim stopniu przetworzone, pełne konserwantów i innych niekoniecznie zdrowych dodatków. Żywność naturalna to taka, która nie traci swoich początkowych cech w procesie przetwórczym. Dzięki temu zachowuje swoją świeżość i „naturalność”. Sposób przetwarzania naturalnych produktów żywnościowych musi gwarantować jednak pełne bezpieczeństwo spożycia. Dlatego absolutnie akceptowalne jest:

  • stosowanie soli lub cukru;
  • pasteryzowanie;
  • suszenie;
  • schładzanie;
  • lub używanie naturalnych przeciwutleniaczy.

Korzyści płynące ze spożywania naturalnej żywności

Benefity, jakie możemy uzyskać, sięgając po żywność naturalną, a nie przetworzoną, to np:

  • dostarczanie większej ilości składników mineralnych i ważnych witamin (które często są tracone podczas przetwarzania artykułów spożywczych w wysokich temperaturach) naszemu organizmowi;
  • lepsze zbilansowanie diety;
  • zmniejszenie zgubnego wpływu konserwantów i innych sztucznych chemikaliów na zdrowie;
  • ograniczenie spożycia soli i nasyconych tłuszczów.

Naturalna żywność może być też smaczna

Można zapełnić półki swojej spiżarni tylko naturalną i zdrową żywnością, nie bojąc się o to, że stracimy możliwość cieszenia się pełnymi smaku potrawami. Naturalna żywność to nie tylko owoce i warzywa. Każdy artykuł spożywczy może być zdrowy i naturalny. Może być to na przykład smaczny i ekologiczny boczek, którego następnie użyjemy do przygotowania spaghetti carbonara z tłustym, serowym sosem. Jeśli korzystamy z produktów żywnościowych wysokiej jakości, nawet takie jedzenie – oczywiście spożywane z umiarem – może wcale nie okazać się dla nas niezdrowe.

Warto pamiętać, że dieta oparta o zdrową żywność to absolutna podstawa do utrzymania optymalnego stanu zdrowia. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com